תוכנית תמ"א 38

קצב הבנייה בצפון הארץ צובר תאוצה. מדוע תמ"א 38 בחיפה היא משהו שאתם צריכים להכיר?

ישראל נמצאת באחד האזורים הפעילים ביותר בעולם מבחינת פעילות טקטונית. הלוחות הטקטונים המתנגשים זה בזה יוצרים רכסי הרים וכאשר הם מתרחקים זה מזה הם יוצרים עמקים. העמק במזרח ישראל הכולל את ים המלח ובקעת הירדן. אזור זה הוא חלק משבר גדול בין שני לוחות טקטונים, השבר הסורי אפריקאי. כאשר הלוחות משנים את מיקומם, הם יוצרים רעידות אדמה בעוצמות משתנות. בשנים האחרונות חווינו כמה רעידות אדמה קטנות באופן יחסי בארץ. עם זאת, על פי מומחים ומדענים רעידת אדמה רבת עוצמה היא רק עניין של זמן. מאחר וחלק גדול מהבנייה בישראל נעשתה לפני קביעת התקנות לחיזוק מבנים, רוב המבנים בארץ צפויים להינזק ואף להיחרב במקרה של רעידת אדמה. כמעט כל האזורים בישראל חשופים לפגיעה זו. האזורים הבטוחים באופן יחסי הם אזור הנגב ועוטף עזה.

מהן אפשרויות הבנייה במסגרת התמ"א

כאמור, תמ"א 38 בחיפה נועדה לאפשר חיזוק מבנים לעמידה בפני רעידות אדמה. חיזוק המבנים במסגרת תמ"א 38 מתאפשר למבנים אשר נבנו לפני שנת 1980. כמו כן למבנים שנבנו לאחר מכן אך לא לפי ההנחיות ותקנות הבנייה הרלוונטיות. התכנית למעשה מאפשרת חידוש וחיזוק המבנה, תוך צמצום הצורך בקבלת אישורים ובבירוקרטיה הנלווית. התכנית מציעה מספר אפשרויות בנייה כתוספת לחיזוק הבניין. אפשרויות הבנייה במסגרת התמ"א בחיפה כוללות:

  • סגירת מרפסות: בישראל שטח הדירה הפך להיות הנכס העיקרי והיקר ביותר כמעט לכל משק בית. סגירת מרפסות היא הליך שמצריך בדרך כלל אישורים מכלל גורמי התכנון העירוניים. עם זאת, ביצוע תמ"א 38 וחיזוק הבנייה מאפשרת לעשות זאת בקלות ומהירות.
  • הרחבת יחידות הדיור: בנוסף לסגירת מרפסות, במסגרת תמ"א 38 ניתן גם לקבל אישור להרחבת יחידות הדיור. הרחבה זו חייבת על פי התקנות לכלול הוספה של ממ"ד לבית. בנוסף, התוכנית יכולה לכלול בנייה של מרפסת חדשה.
  • הגדלת הבנייה: במסגרת התכנית ניתן גם לקבל אישורים להוספת קומות שלמות למבנה הקיים. קומות אלו יכולות להיות חלק מבנייה עילית, או משינוי הייעוד של שטח הקרקע המחוזק של המבנה.

הפיתוי האמתי הוא שמירה על חיי אדם

במסגרת תכנית תמ"א 38 פינוי ובינוי הוא לעיתים קרובות מחויב המציאות. עם זאת, המחוקק דאג להכניס כמות גדולה של תמריצים לתכנית. כך שלמרות המצוקה והקשיים הרגעיים בסופו של דבר תצאו ברווח נקי. למרות שהרחבת יחידות דיור וסגירת מרפסות היא פיתוי של ממש לביצוע התכנית, חשוב לזכור ששמירה על חיי אדם היא התמריץ העיקרי. רעידות אדמה הפכו ערים עתיקות בארץ כמו צפת לאיי חורבות, וללא הכנה מוקדמת עשויות לייצר קטסטרופה בקנה מידה היסטורי. חיזוק המבנה שלנו מאפשר לשמור על חיי אדם ולהרוויח מכך. קבוצת י.בנאי אחזקות מקדמת את פרויקט תמ"א 38 בחיפה באופן מקצועי ובטוח!